Mikroskop

Home / Stomatologia / Mikroskop
Mikroskop

Mikroskop

Mikroskop zdobywa coraz więcej zwolenników wśród lekarzy stomatologów w ostatnich latach chociaż w medycynie jest w użyciu od około 80 lat. Dzisiaj jest on podstawą tak zwanej dobrej praktyki dentystycznej a w przyszłości stanie się prawdopodobnie niezbędną aparaturą w wyposażeniu lekarza endodonty ( zajmującego się leczeniem kanałowym zębów), jak również lekarza stomatologii ogólnej służąc przy wykonywaniu innych zabiegów np. w okresowym badaniu profilaktycznym jamy ustnej pozwali wykryć nieszczelność wypełnień oraz próchnicę początkową w bruzdach i szczelinach szkliwa.

Zastosowanie mikroskopu operacyjnego pozwala na zbadanie w powiększeniu morfologii leczonego zęba od środka i polepsza jakość przeprowadzanych procedur leczniczych. Mikroskop staje się niejako przedłużeniem wzroku lekarza. Pomaga odnaleźć kanały dodatkowe, udrożnić kanały wąskie i częściowo zwapniałe a także opracować kanały o nietypowej budowie anatomicznej. Istotna jest możliwość usuwania z przewodów złamanych instrumentów kanałowych, zamykania perforacji ( przebicia ściany korzenia), zaopatrywania resorpcji wewnętrznej i zewnętrznej, wykrywania pęknięć zęba niewidocznych gołym okiem – te mikroprocedury endodontyczne nie byłyby możliwe do wykonania bez dużego powiększenia pola zabiegowego i go oświetlenia skupionym światłem. Użycie mikroskopu skraca czas tych zabiegów, przez co stają się one mniej męczące dla pacjenta i lekarza.

Mikroskop wykorzystywany jest także do zabiegów z chirurgii endodontycznej tj. resekcji wierzchołka korzenia zęba w przypadku niegojącej się zmiany zapalnej okołowierzchołkowej a także precyzyjnych zabiegów z zakresu chirurgii przyzębia, implantologii czy protetyki wymagających dobrej widoczności.

Endodoncja jest wymagającą dziedziną stomatologii, lecz postęp, jaki się w niej dokonał, pozwala niejedokrotnie uratować zęby, które w przeszłości skazywane były na usunięcie. Nowoczesna endodoncja jest w tych przypadkach tzw. ostatnią deską ratunku, dzięki której mogą być one leczone z powodzeniem i zachowane w jamie ustnej na długie lata.

Leave a Reply

Your email address will not be published.